اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

نگاهی به دومین رمان رضا استادی
«بدون تو غیرممکن بود» داستانی از جنس سینمای بدنه

قصه فیلم یا همان فیلمنامه جدی ترین مشکل سینمای ایران در طول سال های حیات خود بوده است. تجربه ثابت کرده فیلم هایی که حتی از نظر فنی یا به کارگیری بازیگران شاخص در وضعیت مطلوبی نبوده اند، به صرف بیان یک داستان روان و جذاب، مخاطبان فراوانی را به خود جلب کرده اند، اما با وجود روشن بودن این مسئله و تاکید فراوان دست اندرکاران سینما بر این مسئله، سرمایه گذاری اندکی در بخش از سینما دیده می شود و همچنان فلیمنامه پاشنه آشیل سینمای ایران است.
این روزها در عرصه ادبیات داستانی، رمانی منتشر شده که به نظر می رسد بیش از آنکه یک متن ادبی صِرف باشد، یک «فیلم نامه بلند سینمایی» است که به جای آنکه در قالب فیلم یا سریال ساخته شود، به صورت کتاب عرضه شده است. این کتاب نوشته رضا استادی روزنامه نگاری است که سال هاست در عرصه نوشتار سینمایی فعالیت می کند و تجربه هایی طولانی از مدیریت روابط عمومی و حضور در کنار پروژه های بزرگ را در کارنامه کاری خودش داشته است. با اینکه این نویسنده پیش از این در سال 1380 رمان «هیچ وقت نامزد نبودیم» را به بازار نشر عرضه کرد ـ این رمان تاکنون چهاربار تجدید چاپ شده است ـ اما نمی توان حضور وی در چند سریال پُرمخاطب همچون: مختارنامه، کلاه پهلوی، یوسف پیامبر و... را به عنوان تمرینی برای آشنایی نویسنده با شیوه های جذب حداکثری مخاطبان نادیده گرفت.
شخصیت محوری مردِ این رمان، فردی 35 ساله به نام یحیی حاذق است که همراه همسر و فرزندانش در شهر تورنتوی کانادا زندگی می کند. او سال ها قبل به طور غیرقانونی از ایران خارج شده و حالا چهره ای موفق و شناخته شده درحرفه خود است. یحیی به دعوت یک خواننده مشهورِ عرب، به دبی می رود تا کلیپ تصویری جدید او را کارگردانی کند. مواجهه یحیی با این خواننده زن و دیگر شخصیت ها بخش مهمی از داستان را در برمی گیرد. شخصیت زن کتاب نیز دختری زیبا، مغرور و زیاده خواه به نام حریر ساعدی است. او در خانواده ای نابهنجار رشد کرده و چند سال قبل در دبی در یک دفتر خدماتی صدور ویزا و بلیت کار کرده است. حریر برای جبران عٌقده های فروخورده زندگی اش قصد دارد با مردی میانسال و متاهل ازدواج و برای اقامت و ادامه زندگی به دبی برگردد. درگیری حریر با اعضای خانواده اش و همچنین مواجهه با یحیی نیز شکل دهنده بخش دیگری از ماجراهای این کتاب است.  «بدون تو غیرممکن بود» یک درام اجتماعی ملموس است که خط قرمزهای مختلفی را دستمایه کار خود قرار داده است.  این رمان دوجلدی در 1020 صفحه از سوی «نشرالبرز» به بازار عرضه شده و از یک سایت اینترنتی به نشانی: www.bedoonetogheyremomkenbood.ir نیز برای ارتباط با مخاطبان خود بهره می برد.

روزنامه بانی فیلم

17 تیر 1393

کد امنیتی
تازه کردن