اینکه اشخاص زیادی از تو عصبانی هستند و نمی توانند با تو مدارا کنند، نشان دهنده آن است که تو به چیزی مهم دست یافته ای (اُشو) - - - - - روزی که انسان بتواند به توهین هایی که به او می شود بخندد و لذت ببرد، روزی است که او به موفقیت دست یافته. جزیی از ابدیت شده و به دنیای جاودانگی وارد شده است (اُشو) - - - - -

خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

شرح حال «رضا استادی»

«رضا استادی» روزنامه نگار، کار‌شناس حوزه سینما و تلویزیون و نویسنده ادبیات داستانی در ۱۹ فروردین ۱۳۵۸ در تهران به دنیا آمد. وی از سال ۱۳۷۵ در سن هفده سالگی فعالیت خود را به عنوان روزنامه نگار آغاز کرد. عضویت در شورای نویسندگان خانه روزنامه نگاران جوان، روزنامه سلام، هفته نامه مهر و... برخی از فعالیت‌های ابتدایی وی است. او در طول سال‌های گذشته در بخش سینمایی، تلویزیونی و هنری نشریات مختلفی همچون: ماهنامه آینده سازان، ماهنامه فیلم و ویدئو، ماهنامه فرهنگ و سینما، ماهنامه فیلم، هفته نامه سینما، هفته نامه سینما - ویدئو، روزنامه رسالت، سلام، روزنامه گزارش روز، روزنامه جمهوری اسلامی، روزنامه مشارکت، روزنامه صبح امروز، روزنامه آفتاب امروز، خبرآنلاین، تابناک، همشهری جوان، خانواده سبز، سروش، خبرگزاری سینمای ایران، روزنامه اعتماد، روزنامه جوان، سایت فرهنگ امروز، خبرگزاری آنا، دنیای زنان، ماهنامه زیر و بم و... به عنوان روزنامه نگار فعالیت کرده است. حضور در روزنامه جام جم در فاصله سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۰ و دبیری بخش تلویزیون روزنامه اعتماد در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ نیز دو فعالیت متمرکز وی در این عرصه بوده است. وی هم اکنون دبیر بخش «رسانه و هنر» خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) است
استادی در طول سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۸ با حضور در کلاس‌های قصه نویسی «انجمن قصه نویسان جوان» حوزه هنری، داستان نویسی را به صورت تئوریک آموخت. اولین رمان این نویسنده با عنوان «هیچ وقت نامزد نبودیم» در پاییز سال ۱۳۸۰ از سوی نشر البرز منتشر شد. این رمان تاریخی ـ اجتماعی تا سال ۱۳۹۱ چهار مرتبه تجدید چاپ شده است.

رمان «بدون تو غیر ممکن بود» نیز دیگر اثر این نویسنده است که در اردیبهشت ۱۳۹۳ از سوی نشر البرز به بازار عرضه شده است. این کتاب در دو جلد و در ۱۰۲۰ صفحه با رویکردی اجتماعی ـ عاشقانه نوشته شده است.
این نویسنده در طول سال‌های گذشته فعالیت‌های ادبی مختلفی را در قالب نگارش داستان دنباله دار و داستان کوتاه در مجله خانواده سبز دنبال کرده است.
استادی یکی از فعالان عرصه روابط عمومی فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی است. فعالیت در زمینه مدیریت روابط عمومی بیش از ۳۰ فیلم و سریال‌ تلویزیونی از جمله: سریال تلویزیونی تفنگ سرپر ساخته امرالله احمدجو، فیلم سینمایی رسم عاشق کشی ساخته خسرو معصومی، فیلم سینمایی مزرعه پدری ساخته رسول ملاقلی‌پور، سریال تلویزیونی آشیانه سیمرغ ساخته شهرام اسدی، سریال تلویزیونی حضرت یوسف ع ساخته فرج الله سلحشور، سریال تلویزیونی ما چند نفر ساخته فیاض موسوی، سریال تلویزیونی مختارنامه ساخته داوود میرباقری، سریال تلویزیونی «ارمغان تاریکی» ساخته جلیل سامان، سریال تلویزیونی «شوق پرواز» ساخته یدالله صمدی، سریال تلویزیونی «کلاه پهلوی» ساخته سیدضیاءالدین دری و... برخی از فعالیت‌های وی در این عرصه است. او در کنار کار روابط عمومی سردبیری سایت اختصاصی سریال‌های مختارنامه، شوق پرواز و کلاه پهلوی را نیز به عهده داشته است.
وی در طول سال‌های گذشته مسوولیت‌های مختلف روابط عمومی، مشاوره رسانه‌ای و سردبیری بولتن را در رویدادهایی همچون: دومین جشنواره فیلم دانشجویی، دومین جشنواره بین المللی فیلم شهر، سومین جشنواره تولیدات برون مرزی سازمان صدا و سیما، سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه‌های دیجیتال، ششمین جشنواره بین المللی فیلم و عکس دانشجویی، مراسم جشن بزرگ رسانه‌های سینمایی ایران، چهارمین جشنواره بین المللی فیلم شهر، دومین کنگره شعر مقاومت بین الملل اسلامی و... به عهده داشته است.
داوری در ششمین جشن خانه سینما، عضویت در شورای مرکزی انجمن قصه نویسان جوان (سال۱۳۷۷)، عضویت در شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران (۱۳۸۱ـ ۱۳۸۴)، مشاور رسانه‌ای موسسه «‌تصویر شهر» معاونت تلویزیونی شهرداری تهران (۱۳۸۶)، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت انتشاراتی سروش (۱۳۸۶)، موول واحد تولید و روابط عمومی شبکه بین المللی فیلم و سریال عربی (۱۳۸۸ ـ ۱۳۹۰)، مدیر روابط عمومی سازمان هنری ـ رسانه‌ای اوج (۱۳۹۱)، مدیر روابط عمومی انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس (۱۳۹۲) و... برخی از مسوولیت‌های وی در دوران فعالیت او به شمار می‌رود.
او همچنین در طول سال‌های گذشته به عنوان مجری ـ کار‌شناس برنامه‌های مختلفی در حوزه سینما و تلویزیون فعالیت داشته که برخی از آن‌ها به شرح زیر است: حضوردر برنامه زنده تلویزیونی (صبح عالی بخیر) به عنوان کار‌شناس سینمایی، مجری برنامه نامرئی (بررسی شبکه‌های ماهواری فارسی زبان)، مجری ویژه برنامه انقلاب (سیمای خانواده)، کار‌شناس سینمایی برنامه (دقیقه نود) ـ شبکه رادیویی ایران، مجری و کار‌شناس سینما و تئا‌تر برنامه مجله سینما تئا‌تر در شبکه جام جم، مجری و کار‌شناس برنامه «اینک اینجا مستند» در شبکه مستند و...
استادی همچنین ساخت فیلم کوتاه «قوش قابان» را به عنوان نویسنده و کارگردان در کارنامه کاری خود دارد.

فیلم کوتاه «قوش قابان»

نویسنده و کارگردان: رضا استادی
تهیه کننده: رضا استادی ـ انجمن سینمای جوانان ایران
مدت زمان: 10 دقیقه
سال تولید: پاییز 1383
خلاصه داستان: به گزارش«پایگاه خبری فیلم کوتاه» این فیلم داستانی کودکانه را در یک روستا روایت می کند.داستان از زمانی آغاز می شود که بچه های یک دبستان روستایی تصمیم می گیرند برای کمک به هم کلاسی‌اشان«سلیمان» که پدرش فوت کرده مترسکی بسازند.سلیمان پس از فوت پدر،به تنهایی مجبور به نگهداری ازمزرعه آفتابگردانی است که هزینه زندگی خانواه را تامین می‌کند. مترسک با وسایلی که هر کدام از آن ها توسط بچه‌ها از جایی آورده می‌شود ، تکمیل می شود اما   شباهت آن به برخی از اهالی روستا مشکلاتی را برای بچه ها به وجود می آورد.
«قوش قابان» که در زبان ترکی به معنای مترسک است، در روستاهای شهرستان ساوه و به زبان ترکی و لهجه محلی تولید شده است.
فهرست کامل عوامل فیلم کوتاه «قوش قابان»
بازيگران:
«فردين وكيلي» در نقش سليمان ـ «داود وکیلي» در نقش غلام آفريده ـ «رضا مِهری» در نقش روح الله برادري ـ «روح الله وكيلي» در نقش یدالله ـ «اميد وكيلي» در نقش جوان روستايي ـ «نظيفي» در نقش دانش آموز مدرسه ـ «عباس فرد در نقش راننده تراكتور ـ «حسين فرامرزي» در نقش مش كتاب ـ «محمود وکیلی» در نقش صاحب باغ انار ـ «آرش وکیلی »در نقش  پسر بچه و با حضور مهدی غلام حیدری « در نقش معلم روستا»
فهرست عوامل
نویسنده فيلم‌نامه و كارگردان: رضا استادی ـ برداشتي آزاد از داستان «آدم برفي» نوشته«اسلاووميرمژوژك»
مشاور فیلم نامه: فرهاد توحیدی ـ مشاورکارگردان: عزیز الله حمید نژاد ـ مديرتصوير برداري: حسين ناظريان ـ دستياران: عباس ناظریان و رسول آقاجانی ـ عكاس: عباس ناظريان ـ تدوين گر: محمود غلامي ـ مشاور هنري: مجید میر فخرایی ـ طراح صحنه و لباس: فرهاد علیزاده آهی ـ موسيقي متن: طاها سرمدی ـ صدا بردار: مسلم گودرزی ـ مدیر تدارکات و هماهنگی تولید شهرستان: امید وکیلی ـ پشتيباني توليد: حمزه وكيلي ـ امير استادي
با تشکراز ياري: اهالي خوب روستاي يكه باغ و نيوشت ( شهرستان ساوه) ـ منصور حجت(معلم دبستان ابوریحان نیوشت) ـ محيد سيف امير حسيني ـ رمضان قربانی ـ حسين صابري ـ بهروز خوشرزم ـ جواد ملكي ـ عباس رستگار پور ـ ناصر باكيده ـ روح الله برادري و....

 

درباره رمان هيچ وقت نامزد نبوديم
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تعداد صفحات: 700 صفحه
نوبت های چاپ: چاپ اول: پاییز1380 ـ چاپ دوم: 1383 ـ چاپ سوم: تابستان 1385 ـ چاپ چهارم: پاییز1391
تلفن های مرکز فروش و پخش: 88405182 ـ 88417446 ـ 26411009

 
«
هيچ وقت نامزد نبوديم» اولین رمان رضا استادی است. ماجراهاي این كتاب در فاصله سال هاي آغازين دهه 60 و 70 هجری رخ مي‌دهد. دهه شصت در سال های اخیر در آثار هنری فراوانی مورد توجه قرار گرفته اما نویسنده این کتاب حدود ۱2 سال قبل روایت متفاوتی از این دهه ـ که یکی از پُرحادثه ترین مقاطع تاریخی کشور است ـ ارائه کرده است.
این رمان قصه زندگی دختری به نام «ستاره مير افشار» است. او تنها دختر خانواده‌اي اصيل است که بعد از فوت پدر و مادرش، با برادرش «كاوه» و همسر او «فاطمه» زندگي مي‌كند. ستاره دانشجوي رشته مترجمي زبان فرانسه است. او طي ماجرايي با روزنامه‌نگاري به نام مسعود آشنا مي‌شود. مسعود روزنامه‌نگاري بين المللي است كه سالها در خارج از ايران زندگي كرده است و حالا مدتي است به ايران بازگشته است. این آشنايي به ازدواج ختم مي‌شود و  به واسطه مسعود ستاره هم وارد فعاليت‌هاي مطبوعاتي مي‌شود. آنها زندگي آرامي دارند اما ورود پسري به نام نصرت به زندگي ستاره، ماجراهايي را براي او به وجود مي‌آورد. نصرت که در همان روزنامه کار می کند، به خيال اينكه ستاره زني مجرد است از او خواستگاري مي‌كند اما نمي‌داند همسر ستاره در روزنامه مسووليتي مهم دارد. نصرت از اين ماجرا سرخورده مي‌شود؛ اما راه حلي كه براي نجات از اين سرخوردگي در پيش مي‌گيرد، باعث مي‌شود تا بار ديگر سرنوشت او و ستاره به هم گره بخورد و داستان اين كتاب هفتصد صفحه‌اي را شكل دهد.
خواندن این کتاب براي پدران و مادران امروز كه در آن دوران زندگي كرده‌اند، تصويري خواندني و خاطره انگيز از آن دوران ارائه مي‌دهد و براي نسلي كه در آن سالها حضور نداشته‌اند و يا به دليل سن و سال اندک خود آن دوران را به صورت دقيق به خاطر ندارند، روايتي جذاب و خواندني از زندگي يك دختر فعال و پويا و نيز حوادثی را روايت مي‌كند كه در زندگی او رخ داده است.


نحوه نگارش رمان
طرح اوليه رمان بر اساس يكي از خاطرات منتشر شده در ماهنامه نيستان در سال 75 نوشته شد. تا آن زمان چند داستان نوشته بودم و به نشریات مختلف ارائه کرده بودم اما همه این داستان ها رد شده بود. به همین دلیل تصمیم گرفتم این طرح داستانی را به رمان تبديل كنم تا شاید این داستان امکان انتشار پیدا کند. در آن مقطع خیلی از موفقيت كتاب بامداد خمار متاثر بودم و دوست داشتم کاری بنویسم که در آن حد و اندازه مطرح شود.
به همین دلیل از سال 76 به طور جدی فيش برداري و تحقيقات مربوط به کار را آغاز کردم. این مرحله از کار تا پاييز سال 78 ادامه داشت و در اين مقطع دست نوشته اوليه كتاب آماده شد.
یکی از مسائلی که انگیزه فراوانی برای جمع و جور کردن فیش ها در من ایجاد کرد، صحبت کوتاهی بود که با « عباس علمی» ناشر کتاب « هیچ وقت نامزد نبودیم» در حاشیه جشن اهدای جایزه به بیست کتاب برتر ادبیات داستانی داشتم. در این مراسم که سال 78 برگزار شد، به آقای علمی گفتم: کتابی دارم و دوست دارم شما آن را منتشر کنید. آیا امکانش هست؟
او گفت: ابتدا باید کتاب را بخوانم و بعد جواب بدهم
گفتم: شما کتاب اول نویسنده را چاپ می کنید؟
گفت: کتاب بامداد خمار هم اولین کتاب نویسنده اش بود و بعد از مطالعه آن حاضر به انتشار آن شدیم.
بعد از مطالعه چند نفر از اطرافيان و دوستان جهت مطالعه به انتشارات البرز دادم. دست نوشته اوليه حدود 450 صفحه بود كه بعد از موافقت ناشر جهت چاپ و عقد قرار داد، در فاصله فروردين 79 تا مرداد 79 متن مذكور بازنويسي و حجم آن دو برابر شد. اسفند 79 بعد از طراحي جلد كتاب به ارشاد داده شد كه ابتدا مردود و سپس انتشار آن به شرط اجراي اصلاحات عملي شد كه اين مرحله تا شهريور سال 80 با اجراي بيش از 70 مورد اصلاحيه كتاب مجوز چاپ گرفت.